Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Festiwale

1 grudnia 2021 r.
18:29

Kwiecista scenografia, koncerty i spotkania. Mikołajki Folkowe już po raz 31.

Autor: Zdjęcie autora Damian Drabik

Drugi weekend grudnia to tradycyjnie termin organizacji jednego ze słynniejszych lubelskich festiwali. Mowa o cieszących się międzynarodową renomą Mikołajkach Folkowych, które w tym roku odbędą się już po raz 31. Wydarzenie zostanie zorganizowane w dniach 9-12 grudnia w Chatce Żaka (ul. Radziszewskiego 16).

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Mikołajki znów stacjonarnie

Po ubiegłorocznej wirtualnej edycji tym razem organizatorzy zapraszają już stacjonarnie do Lublina. 31. edycję festiwalu zainauguruje międzynarodowa konferencja naukowa w formie hybrydowej, która rozpocznie się 9 grudnia o godz. 9. Tematem wydarzenia, które odbywać się będzie na Wydziale Filologicznym UMCS (transmisja na platformie Zoom) przez dwa dni, będzie "miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej".

Online będzie działać także "Dobre studio", w którym na żywo będą relacjonowane festiwalowe wydarzenia. Nie zabraknie również wywiadów z gośćmi.

Nowoczesne formy i tradycyjne brzmienie

Główną atrakcją festiwalu są koncerty. W tym roku do Lublina przyjadą znakomici wykonawcy, m.in. Kapela ze Wsi Warszawa, duet Maria Pomianowska i Mingije Yu (Chiny), czy chorwacka grupa Dunjaluk. Tradycyjnie wystąpią także gospodarze festiwalu, czyli Orkiestra św. Mikołaja.

Koncertowanie rozpocznie się w piątek, 10 grudnia o godz. 20.30. Wspomniana Kapela ze Wsi Warszawa zaprezentuje premierowy materiał z płyty "Uwodzenie", inspirowanej muzyką Mazowsza. Na scenie pojawi się także lubelska grupa bębniarska Młode Djembe.

W sobotę występy na sali widowiskowej Chatki Żaka zaczną się o godz. 18. Z repertuarem łączącym polską i chińską muzykę ludową zaprezentuje się duet Maria Pomianowska (fidele kolanowe) & Mingjie Yu (cytry zheng), słowiańskie rytmy wykona Orkiestra św. Mikołaja, a brzmienia bałkańskie i romskie zabrzmią w wykonaniu gwiazdy wieczoru - zespołu Dikanda.

Niedzielne koncerty rozpoczną się z kolei o godz. 17. Tego dnia zagra pochodząca z Dobczyc grupa Szopka z lalkami, pojawią się także kolędnicy oraz Bronisław Rawski i Przyjaciele. Festiwal zakończy koncert chorwackiego duetu Dunjaluk.

Tradycją Mikołajek Folkowych jest również konkurs "Scena otwarta", który corocznie gromadzi młode zespoły i wykonawców inspirujących się muzyką tradycyjną. Młodych artystów z różnych zakątków kraju oceni jury w składzie: Maria Baliszewska, dr hab. Maria Pomianowska, dr Agata Kusto, Marcin Piotrowski i Bogdan Bracha. Konkurs odbędzie się w piątek o godz. 15, a jego laureaci wystąpią przed szerszą publicznością w sobotnim koncercie.

- Artyści zaproszeni do wystąpienia na mikołajkowej scenie prezentują swoją twórczość inspirowaną folklorem. Dokonując swobodnych interpretacji źródeł, jakie stanowi muzyka ludowa, wykorzystują współczesne środki, łącząc nowoczesne formy wyrazu z tradycyjnym brzmieniem - mówi organizujący festiwal Bogdan Bracha - Ta idea przyświecała nam już 30 lat temu, kiedy jako studenci zorganizowaliśmy pierwsze Mikołajki – dodaje.

Nie tylko koncerty

Podczas tegorocznej edycji festiwalu organizatorzy przygotują szereg różnorodnych warsztatów. Wielbiciele tańca będą mogli odkryć tradycje z całej Europy, warsztaty wokalne poprowadzi Łukasz Ciemiński, a muzyczne - Przemysław Łozowski. Z kolei Józef Sowa zaprezentuje instrumenty i tradycje karpackie. Będą także warsztaty ozdób bożonarodzeniowych - stały i lubiany punkt festiwalu.

Od piątku przed Chatką Żaka będzie można obejrzeć pokonkursową wystawę fotograficzną "Tradycja w Obiektywie", a w środku wystawę fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda "Catch the Magic Moment". Uczestnicy festiwalu będą mogli wykonać pamiątkowe zdjęcie w Mikołajkowym Gabinecie Portretowym. Będzie też działać Folkowa Wymiennikownia.

Przez cały weekend działać będzie również Jarmark Cudów, czyli targowisko różności. W atmosferze przedświątecznego bazarku na straganach będzie można znaleźć cuda stworzone przez ludowych rzemieślników, etniczne instrumenty oraz płyty i wydawnictwa związane z folkiem i kulturą tradycyjną.

W trakcie festiwalu w Białym Foyer działać będzie Folkowa wymiennikownia – miejsce wymiany rzeczy, które dla jednych zbędne, innym mogą okazać się przydatne. Warto przyjść ze swoimi drobiazgami. Fani folkowych klimatów na pewno znajdą coś dla siebie.

Na uwagę zasłuży z pewnością tegoroczna wyjątkowa scenografia. W tym roku wykonawcy zagrają w wyjątkowym kwiatowym otoczeniu. Scenografia zostanie wykonana przez studentów Wydziału Artystycznego UMCS pod kierunkiem Jarka Koziary.

Bilety już dostępne

Bilety obowiązują na wieczorne koncerty. Koszt wejściówek: piątek - 30/40 zł; sobota - 40/50 zł; niedziela - 20/30 zł. Karnet na cały festiwal z folderem oraz płytą kosztuje 80 zł. Bilety i karnety dostępne są na platformie ekobilet.pl.

Program:

czwartek, 9 grudnia

- 9:00–21:00 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online

piątek, 10 grudnia

- 9:00–18:30 Miejsce narracji ludowej w ogólnonarodowej narracji tożsamościowej – międzynarodowa konferencja naukowa online
- 11:00 Tradycja w Obiektywie – wystawa pokonkursowa (Galeria Zewnętrzna)
- 12:00 Catch the Magic Moment – wystawa fotografii muzycznej Erica van Nieuwlanda (Białe Foyer)
- 15:00 Konkurs Scena Otwarta (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 17:30 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 19:00 Spotkanie z Martą Krajewską (Chatka Cafe)
- 20:30    Uwodzenie – Młode Djembe, Kapela ze Wsi Warszawa (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 30/40 zł

sobota, 11 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 Warsztaty pieśni chorwackich – Dunja Bahtijarević (sala ciszy)
- 14:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 16:00 Warsztaty muzyczne Przemysława Łozowskiego (08)
- 16:30 Prezentacja instrumentów i tradycji karpackich – Józef Sowa (Mała Sala Widowiskowa)
- 17:00 Mikołajkowy Gabinet Portretowy (hol)
- 18:00 Jarmark Cudów (hol)
- 18:00 Koncert na Sobotę – Maria Pomianowska & Mingjie Yu , Dikanda, Orkiestra św. Mikołaja, Laureaci Sceny Otwartej (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 40/50 zł


niedziela, 12 grudnia

- 11:00 Taneczna podróż po Europie – warsztaty Anny Abramowicz (hol I piętro)
- 13:00 O świętych pieśni i opowieści – warsztaty wokalne Łukasza Ciemińskiego (coworking)
- 14:00 Wszystko gra – warsztaty muzyczne Marcina Skrzypka dla dzieci (sala 1.4)
- 15:00 Warsztaty świąteczne (hol)
- 17:00 Jarmark Cudów (hol)
- 17:00 Godni koncert – Grupa kolędnicza „Ludowa szopka z lalkami”, prezentacja warsztatów Przemysława Łozowskiego, Teatr „My Persony”, Ani Duzi Ani Mali, Bronisław Rawski i Przyjaciele (Duża Sala Widowiskowa) bilety: 10 zł
- 18:30 Mikołajkowa Scena Ad Hoc – Frustra – nowe stare historie (Białe Foyer)
- 19:30 Folk i okolice – Dunjaluk Chorwacja (Mała Sala Widowiskowa) bilety: 20/30 zł

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

Kalendarz
maj 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31